Ekonomi

Antalya ASAT Korkuteli’ne Güneş Enerji Santralleri Kurdu

Antalya Su ve Atık Su (ASAT) İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından Korkuteli ilçesindeki iki güneş enerjisi santrali (GES) daha yılda yaklaşık 8,5 milyon kWh elektrik enerjisi üretecek.

Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, ASAT’ın Korkuteli ilçesine bağlı Bozova Mahallesi’nde yaklaşık 54 dönüm arazi üzerinde kurduğu 4 GES projesi tamamlandı. Projelerden ilk ikisi 2020 ve 2022’de devreye alındı, diğer ikisi ise bu yıl üretime başladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ASAT Genel Müdürlüğü Enerji Yönetimi Şubesi Enerji Sistemleri Mühendisi Elif Demir, ASAT Genel Müdürlüğü’nün içme suyu ve atık su hizmetlerinin eksiksiz ve sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için büyük miktarda elektrik enerjisi tükettiğini belirtti. .

Elektrik enerjisi maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim tesislerinin planlandığını anlatan Demir, 4 projenin de elektrik üretmeye başladığını belirtti.

Projelerin maliyet düşürme açısından büyük önem taşıdığını kaydeden Demir, şöyle konuştu:

“Her biri 1 Megawatt gücünde 4 adet GES tesisi ile yılda yaklaşık 8,5 milyon kWh elektrik enerjisi üretilmesi planlanıyor. Bu da yılda en az 15 milyon liralık ekonomik katkı anlamına geliyor. Böylece ASAT Genel Müdürlüğü, elektrik enerjisi maliyetlerinin düşürülmesi ve elde edilen ekonomik faydaların hizmetlere ve birim maliyetlere olumlu şekilde yansıtılması amaçlanmaktadır.

Demir ayrıca 4 GES ile yılda yaklaşık 4 bin ton karbon emisyonunun önleneceğini belirtti.

haberdiyadin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu